Gończy słowacki – urodzony łowca

Jeśli marzy ci się pies do towarzystwa, z którym będziesz spędzał długie zimowe wieczory w ciepłym mieszkaniu – zdecydowanie nie jest to rasa dla ciebie.

 

Gończy słowacki– wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: samce do 50 cm, samice do 45cm
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Waga: 15-20 kg

Gończy słowacki– wzorzec rasy

Gończy słowacki to pies o mocnym kośćcu, a jednocześnie lekkiej posturze, dzięki czemu sprawia wrażenie wytrzymałości, siły i zwinności. W klasyfikacji FCI należy do grupy psów gończych, posokowców i rasy pokrewnych oraz do sekcji średnich psów gończych. Z uwagi na użytkowanie gończego słowackiego do polowań na dziki i drapieżniki, jest to rasa, która podlega próbom pracy. Typowe cechy psa rasy gończy słowacki to:

  • Lekko zaokrąglona czaszka kształtu obłego prostokąta
  • Dobrze zaznaczona bruzda czołowa i łuki brwiowe
  • Słabo zaznaczony guz potyliczny
  • Stop tworzy kąt około 45 stopni
  • Duży, lekko spiczasty, czarny nos o umiarkowanie rozwartych nozdrzach
  • Prosta, długa kufa proporcjonalna do czaszki
  • Dobrze przylegające, nie obwisłe wargi z otwartym spojeniem
  • Regularne, mocne szczęki
  • Głęboko osadzone, ciemne oczy w kształcie migdałowym, o żywym wyrazie
  • Uszy osadzone nieco poniżej linii oczu, średniej wielkości i zaokrąglone na końcach
  • Krótka, umięśniona szyja bez luźnej skóry
  • Prosty grzbiet średniej długości
  • Muskularne lędźwie
  • Zaokrąglony zad
  • Średniej głębokości klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami
  • Umiarkowanie podciągnięty brzuch
  • Mocny, spiczasto zakończony ogon sięgający stawu skokowego
  • Ogon w spoczynku noszony swobodnie wiszący, a w akcji sierpowato zakręcony ku górze pod kątem 150 stopni
  • Stosunkowo krótkie, mocno umięśnione kończyny
  • Owalne łapy z dobrze wysklepionymi palcami z ciemnymi opuszkami

Gończe słowackie umaszczone są w konkretny sposób. Posiadają czarną sierść z brązowo-mahoniowym podpalaniem na kończynach. Ich gęsty, dobrze przylegający włos ma długość około 2-5 cm, jest gruby i błyszczący. Nieco dłuższy włos występuje w okolicy grzbietu, szyi i ogona. Gończe słowackie posiadają także gęsty podszerstek chroniący je przed warunkami atmosferycznymi.

Gończy słowacki– charakter

Psy tej rasy cechują się niezwykłą inteligencją i żywym temperamentem, co sprawia, że są idealnymi kompanami podczas polowań. Są bardzo wytrzymałe i odporne na stres. Gończe słowackie określa się jako wyjątkowo zawzięte psy, które po złapaniu tropu mogą podążać za nim godzinami. Powyższe cechy sprawiają, że nie są to psy przeznaczone do utrzymywania w małych mieszkaniach i nie sprawdzą się jako typowe psy rodzinne. Gończe słowackie potrzebują ogromnej ilości przestrzeni, a właściciel musi zadbać o zapewnienie im codziennej, co najmniej godzinnej dawki ruchu. Psy tej rasy nie mogą zostać pozostawione same sobie. Nuda i niespożytkowana energia bardzo negatywnie wpływają na ich usposobienie, co może przekładać się na niepewność i agresję w stosunku do innych zwierząt. Dobrze ułożony gończy słowacki będzie przyjazny w stosunku do innych psów, ale niekoniecznie może dogadać się z kotami i innymi gatunkami. Psy tej rasy lubią ludzi i są bardzo oddane członkom swojej rodziny. Z natury są opiekuńcze i łagodne w stosunku do dzieci. Mimo przyjaznego usposobienia wykazują nieufność wobec obcych ludzi.

Gończy słowacki– długość życia

Średnia długość gończego słowackiego wynosi 12-14 lat. Wiek ten uzależniony jest od wielu czynników, takich jak intensywność polowań czy odpowiednia profilaktyka zdrowia. Gończe słowackie z uwagi na to, że dużą ilość czasu spędzają na otwartej przestrzeni, powinni być całorocznie chronione przeciwko kleszczom. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w postaci tabletek, kropelek czy obroży, które chronią psy przed tym groźnym pasożytem. Kleszcze przenoszą wiele chorób, jak np. babeszjoza czy anaplazmoza, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Gończy słowacki– zdrowie

Gończe słowackie uważane są za psy bardzo wytrzymałe i cieszące się dobrym zdrowiem. Z uwagi na użytkowanie psów do polowań na zwierzynę często trafiają one do gabinetów z kontuzjami, obtarciami oraz ranami spowodowanymi walką z drapieżnikami. Częstym schorzeniem tej rasy są także infekcje uszu, które pojawiają się szczególnie po kontakcie z wodą i wynikają z ich oklapłego kształtu.

Choroby dziedziczne, do których predysponowane są gończe słowackie to:

  • Dysplazja stawów biodrowych – wielogenowa choroba dziedziczna prowadząca do zwichnięcia i zapalenia stawu biodrowego. Objawia się bolesnością i kulawizną.
  • Zwichnięcie rzepki – wrodzona wiotkość więzadeł, w związku z czym kolano psa jest niestabilne. Objawia się nagła kulawizną.

Gończy słowacki– pielęgnacja

Psy tej rasy posiadają krótką sierść, która wymaga okazjonalnej pielęgnacji. Wyczesywanie psa raz w tygodniu szczotką z miękkim włosiem powinno wystarczyć. W okresie jesienno-zimowym zwiększa się ilość podszerstka, co może zmusić właściciela do okresowego codziennego szczotkowania. Raz na 3 miesiące można wykąpać gończego słowackiego. Częste kąpiele są jednak niewskazane, ponieważ przyczyniają się do wysuszenia skóry co sprzyja wtórnym infekcjom.

Regularnie należy kontrolować długość pazurów gończego słowackiego. Zazwyczaj ścierają się one samoistnie i nie wymagają przycinania. Czasami zdarza się jednak, że pazury urosną za długie, co może wywoływać u psa trudności w poruszaniu się i dyskomfort. W ekstremalnych przypadkach zdarza się, że za długi pazur zawija się i uszkadza opuszkę powodując psu ogromny ból. Pazury przycina się specjalnymi cążkami. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie w domu lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii bądź groomera.

Szczotkowanie zębów także powinno stać się nawykiem u naszych podopiecznych. Codziennie na ich zębach, tak samo jak u ludzi, odkłada się płytka bakteryjna która powoduje powstawanie kamienia nazębnego i stanów zapalnych dziąseł. Regularne szczotkowanie, co najmniej raz w tygodniu, usuwa nagromadzoną płytkę bakteryjną. W tym celu właściciel powinien kupić szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem oraz specjalną pastę do zębów przeznczoną dla zwierząt – ludzkie pasty do zębów są dla psów toksyczne.

Gończy słowacki– żywienie

Gończy słowacki powinien być karmiony karmą o najwyższej jakości. Właściciel może skorzystać z gotowych karm suchych lub mokrych bądź przygotowywać posiłki dla swojego psa samodzielnie. Kierując się wyborem diety, należy wziąć pod uwagę wiek psa, jego wagę oraz codzienną aktywność fizyczną. Wymagania pokarmowe szczeniaczków, psów dorosłych oraz seniorów różnią się od siebie i wymagają oni nieco innych proporcji odżywczych dla zapewnienia pełni zdrowia. Właściciele często mają tendencję do przekarmiania swoich wiecznie głodnych podopiecznych, co szybko prowadzi do wzrostu masy ciała oraz otyłości. Nadwaga stanowi znacznie obciążenie dla układu kostno-szkieletowego, a także negatywnie wpływa na funkcjonowanie serca czy układu oddechowego. Ilość podawanej karmy zawsze musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb danego psa. Zbyt mała ilość pożywienia skutkować będzie niedożywieniem i utratą masy ciała. Wychudzony pies będzie pozbawiony energii, jego sierść stanie się matowa, a układ odpornościowy nie będzie radził sobie nawet z pozoru niewinnymi infekcjami.

Gończy słowacki– szkolenie i wychowanie

Gończe słowackie są bardzo inteligentne, co sprawia, że praca z nimi to czysta przyjemność. Doświadczony hodowca bez trudu poradzi sobie z ułożeniem psa tej rasy. Należy jednak pamiętać, że gończe słowackie mają skłonność do niezależności i nie zawsze będą w 100% słuchać poleceń właściciela. Regularne i konsekwentne treningi oparte na wzmocnieniu pozytywnym w postaci smaczków i zabawy szybko dadzą oczekiwane rezultaty. Jeśli chcesz, aby twój pies towarzyszył ci podczas polowań warto zapisać się na specjalne treningi organizowane przez bardziej doświadczonych hodowców.

Gończy słowacki– szczeniaki i hodowla

W miocie zazwyczaj rodzi się około 6 szczeniąt gończego słowackiego. Maluchy już od młodego wieku przejawiają zachowania łowne, dlatego też jak najwcześniej należy wdrożyć ich socjalizację i naukę dyscypliny. Na nowym właścicielu spoczywa obowiązek sumiennego szkolenia oraz zapewnienia szczeniaczkowi gończego słowackiego odpowiedniej opieki weterynaryjnej w postaci szczepień, odrobaczeń i badań kontrolnych. Zaleca się, aby szczenięta do otrzymania wszystkich dawek szczepionki nie miały kontaktu z innymi psami i środowiskiem zewnętrznym, ponieważ są one szczególnie narażone na zachorowanie na choroby zakaźne jak parwowiroza czy nosówka.

Certyfikowana hodowla zrzeszona w ZKWP powinna zadbać o zaszczepienie psa pierwszą dawką szczepionki i rozpoczęcie procesu socjalizacji. Psy pochodzące z renomowanych hodowli są trzymane w dobrych warunkach oraz gruntowanie przebadane i wolne od wszelkich wad genetycznych. Kupując psa z pseudohodowli po okazyjnej cenie niejednokrotnie zdarza się, że szczeniaczki nie przeszły jeszcze żadnych szczepień, są zarobaczone, a nawet nieuleczalnie chore w wyniku nieprawidłowego doboru rodziców.

Gończy słowacki– cena

Cena zakupu szczenięcia rasy gończy słowacki z hodowli zrzeszonej w ZKWP wynosi około 3 tysięcy złotych. Psy z hodowli powinny być zaszczepione i odrobaczone, posiadać książeczkę zdrowia oraz świadectwo urodzenia, na podstawie którego wystawiany jest rodowód. Cena zakupu zależy przede wszystkim od rodziców szczenięcia i ich osiągnięć zdobytych w konkursach i wystawach.

Gończy słowacki– historia rasy, ciekawostki

  • Inna nazwa tej rasy to słowacki kopov.
  • Uważa się, że rasa znana jest od stuleci i wywodzi się od lokalnych ras takich jak ogar polski oraz gończy austriacki. Psy od zawsze wykorzystywane były podczas polowań.
  • Rasa prawie wymarła po zakończeniu II Wojny Światowej. Od całkowitego zniknięcia uratował ją Słowak Koloman Slimak.

Gończy słowacki– dla kogo?

Psy tej rasy posiadają bardzo określone cechy charakteru, które z pewnością doceni doświadczony hodowca. Są to psy pracujące, które najlepiej czują się w lesie podczas polowań na zwierzynę. Zdecydowanie nie powinny być trzymane w małych mieszkaniach bez możliwości wybiegania się, ponieważ takie warunki bardzo negatywnie wpłyną na psychikę gończego słowackiego. Są to psy, które powinny być wychowywane tylko pod okiem doświadczonej osoby, która zna potrzeby rasy. Jeśli marzy ci się pies do towarzystwa, z którym będziesz spędzał długie zimowe wieczory w ciepłym mieszkaniu – zdecydowanie nie jest to rasa dla ciebie.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Gończy fiński – łowca z północnej krainy
Gończy austriacki – górski łowca zajęcy
Wyżeł włoski szorstkowłosy – urodzony pies rodzinny oraz aportujący
Czuwacz słowacki – czyli tatrzański czuwacz
Terier walijski – łowca gryzoni czy przyjaciel rodziny?
Bedlington terrier – łagodna owieczka czy nieustraszony łowca?
Łajka zachodniosyberyjska – najlepszy łowca wśród psów średnich ras
Gończy niemiecki – germański myśliwy
Gończy węgierski –  madziarski pies myśliwski
Billy – czyli francuski pies gończy o zjawiskowym wyglądzie
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *